Błękitna czyli Zespół szkół ogólnokształcących nr 3.

Wpis jest początkiem cyklu: “Pomorzany – wczoraj i dziś”. Na pierwszy plan idzie jedna ze szczecińskich szkół, nazwana przez jednego z reporterów Głosu Szczecińskiego od koloru elewacji budynku. Przy budynku przy Orawskiej uczą się uczniowie szkoły podstawowej numer 55 i liceum ogólnokształcącego numer 5.

W roku 1984r., powołano do życia Szkołę Podstawową w której uczyło się 420 uczniów w 18 oddziałach klas I-IV. Pierwsi uczniowie szkoły zostali przejęci od sąsiednich placówek dzielnicy Pomorzany. Pierwsze lata pracy były ciężkie – 1o izb lekcyjnych z dwoma gabinetami przedmiotowymi, bez zaplecza gastronomicznego, obiektów sportowych.

Ponadto, bardziej przypominała “plac budowy”. 25-osobowe grono pedagogiczne, 8 pracowników administracji i obsługi – to statystyki liczbowe z początkowego okresu działalności. Pomoc szkole udzieliły zakłady opiekuńcze: Zmechanizowane Odwody Milicji Obywatelskiej i Stocznia Remontowa “GRYFIA”.

Kolejne lata to drastycny rozwój szkoły. We wrześniu 1985 r. oddano do użytku cały segment dydaktyczny, w którym wiedzę mogło chłonąć 830 uczniów klas I-VI w 22 salach dydaktycznych.

W roku 1987 r., w 43 oddziałach klas I-VIII uczyło się 1232 uczniów. W roku tym została również zakończona budowa obiektów sportowych, auli szkolnej oraz sołówki. Obecnie korzysta z niej około 500 uczniów.

Optymalne warunki do pracy zaistniały w latach 1987-1990. Doskonała baza lokalowa, dobre wyposażenie w środki dydaktyczne oraz nauka prowadzona  jednozmianowym trybie sprawiła, że szkoła stała się bardzo popularna.

1 września 1990 r. zapadła decyzja utworzenia na bazie szkoły podstawowej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Szczecinie, w skład którego weszło nowo utworzone X Liceum Ogólnokształcące, w którym naukę rozpoczęło 120 uczniów klas pierwszych, przy proporcjonalnym ograniczeniu liczby uczniów szkoły podstawowej.

Do utrzymania placówki na obecnym poziomie przyczyniła się Fundacja Błękitna. Jej celem było prowadzenie działalności zmierzającej do udzielania pomocy materialnej zarówno Szkole Podstawowej nr 55, jak i X Liceum Ogólnokształcącemu.

Rok szkolny 1993/94 to data kiedy pierwsi maturzyści opuszczają jej mury a ich większość stanowili uczniowie, którzy w roku 1984 rozpoczęli naukę w klasie II Szkoły Podstawowej nr 55.

Na dynamiczny rozwój szkoły złożyła się ofiarna praca nauczycieli, pracowników administracyjno gospodarczych, całego działu opiekuńczo wychowawczego oraz dyrekcji

Obecnie Błękitna jest jedną z najlepiej postrzeganych szkół w mieście dzięki bardzo dobrym wynikom egzaminów zewnętrznych zarówno w szkole podstawowej jak i w liceum. Utrzymanie placówki na tak wysokim poziomie nauczania i wychowania jest nadrzędnym celem wszystkich pracowników szkoły oraz wysokiego poziomu nauczania.

WWW: www.blekitna.szczecin.pl | Zobacz także: szkoły, gimnazja, licea na Pomorzanach.

Źródło: materiały SP55 i XLO Błękitna; foto: Bartłomiej Adamowicz

O autorze:

Podziel się tym wpisem:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x