Błękitna czyli Zespół szkół ogólnokształcących nr 3.

Wpis jest początkiem cyklu: “Pomorzany – wczoraj i dziś”. Na pierwszy plan idzie jedna ze szczecińskich szkół, nazwana przez jednego z reporterów Głosu Szczecińskiego od koloru elewacji budynku. Przy budynku przy Orawskiej uczą się uczniowie szkoły podstawowej numer 55 i liceum ogólnokształcącego numer 5.

W roku 1984r., powołano do życia Szkołę Podstawową w której uczyło się 420 uczniów w 18 oddziałach klas I-IV. Pierwsi uczniowie szkoły zostali przejęci od sąsiednich placówek dzielnicy Pomorzany. Pierwsze lata pracy były ciężkie – 1o izb lekcyjnych z dwoma gabinetami przedmiotowymi, bez zaplecza gastronomicznego, obiektów sportowych.

Ponadto, bardziej przypominała “plac budowy”. 25-osobowe grono pedagogiczne, 8 pracowników administracji i obsługi – to statystyki liczbowe z początkowego okresu działalności. Pomoc szkole udzieliły zakłady opiekuńcze: Zmechanizowane Odwody Milicji Obywatelskiej i Stocznia Remontowa “GRYFIA”.

Kolejne lata to drastycny rozwój szkoły. We wrześniu 1985 r. oddano do użytku cały segment dydaktyczny, w którym wiedzę mogło chłonąć 830 uczniów klas I-VI w 22 salach dydaktycznych.

W roku 1987 r., w 43 oddziałach klas I-VIII uczyło się 1232 uczniów. W roku tym została również zakończona budowa obiektów sportowych, auli szkolnej oraz sołówki. Obecnie korzysta z niej około 500 uczniów.

Optymalne warunki do pracy zaistniały w latach 1987-1990. Doskonała baza lokalowa, dobre wyposażenie w środki dydaktyczne oraz nauka prowadzona  jednozmianowym trybie sprawiła, że szkoła stała się bardzo popularna.

1 września 1990 r. zapadła decyzja utworzenia na bazie szkoły podstawowej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Szczecinie, w skład którego weszło nowo utworzone X Liceum Ogólnokształcące, w którym naukę rozpoczęło 120 uczniów klas pierwszych, przy proporcjonalnym ograniczeniu liczby uczniów szkoły podstawowej.

Do utrzymania placówki na obecnym poziomie przyczyniła się Fundacja Błękitna. Jej celem było prowadzenie działalności zmierzającej do udzielania pomocy materialnej zarówno Szkole Podstawowej nr 55, jak i X Liceum Ogólnokształcącemu.

Rok szkolny 1993/94 to data kiedy pierwsi maturzyści opuszczają jej mury a ich większość stanowili uczniowie, którzy w roku 1984 rozpoczęli naukę w klasie II Szkoły Podstawowej nr 55.

Na dynamiczny rozwój szkoły złożyła się ofiarna praca nauczycieli, pracowników administracyjno gospodarczych, całego działu opiekuńczo wychowawczego oraz dyrekcji

Obecnie Błękitna jest jedną z najlepiej postrzeganych szkół w mieście dzięki bardzo dobrym wynikom egzaminów zewnętrznych zarówno w szkole podstawowej jak i w liceum. Utrzymanie placówki na tak wysokim poziomie nauczania i wychowania jest nadrzędnym celem wszystkich pracowników szkoły oraz wysokiego poziomu nauczania.

WWW: www.blekitna.szczecin.pl | Zobacz także: szkoły, gimnazja, licea na Pomorzanach.

Źródło: materiały SP55 i XLO Błękitna; foto: Bartłomiej Adamowicz

Podziel się tym wpisem:
Mieszkam na Pomorzanach. Warszawiak - z wyboru Szczecinian. Mieszkam na Pomorzanach, robię masę zdjęć i opisuję jak dzień po dniu zmienia się nasza dzielnica.

Related Posts

Pętla Pomorzany - Styczeń 2022

Co słychać na budowie nowej pętli na Pomorzanach?

Torowa rewolucja zaczęła się na dobre na Pomorzanach. Wszystko to jest związane z remontem i powiększeniem o 110m pętli oraz remontem tras tramwajowych: Pomorzany – Dworzec Główny oraz Pomorzany – pl. Szyrockiego.

Podziel się tym wpisem:

Choinka przy 9 maja

Jak co roku, na osiedlu przy ul. 9 maja zapalono lampki na rosnącej w pobliżu choince. Niestety w podczas porywistych wiatrów niektóre ze świecidełek obsunęły się, co sprawiło, że choinka nie wyglądała zachwycająco.

Podziel się tym wpisem:
Budowa przystanku SKM Pomorzany

Wybrano wykonawcę przystanku SKM Pomorzany

Firma KRISTONE Krystian Suda, wygrała przetarg na wykonanie infrastruktury miejskiej części przystanku SKM Szczecin Pomorzany. Miasto zapłaci za to 1 229 868,72 złotych brutto. Przedmiot zamówienia obejmuje:…

Podziel się tym wpisem:

Kim były postacie z muralu przy Chmielewskiego?

Maria Curie-Skłodowska, Ignacy Mościcki i kilka innych ważnych postaci zasłużonych dla polskiej nauki, a także widoki znanych obiektów – to wszystko znajdziemy na muralu przy ul. Chmielewskiego….

Podziel się tym wpisem:

Miasto odnowi trzy kamienice.

Miasto poszukuje wykonawcy remontu kamienic trzech kamienic przy al. Powstańców Wielkopolskich. Pierwsza z kamienic, z numerem 36 zostanie wyremontowana jako pierwsza, gdyż miasto wybrało już wykonawcę prac….

Podziel się tym wpisem:
Park Handlowy Mieszka - Budowa

Park Handlowy Mieszka powstanie na Pomorzanach.

U zbiegu ulic Mieszka I i Milczańskhej powstaje nowy kompleks handlowy. Nowa galeria powstanie tuż przy Tesco, obok Centrum Handlowego Atrium Molo. W pierwszej kolejności inwestor wyburzy…

Podziel się tym wpisem:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x